Pozwolenie na broń - to prostsze niż myślisz!

Proces uzyskiwania pozwolenia na broń sportową jest szybki i prosty. Wystarczy spełnić kilka warunków i wykazać się odrobiną cierpliwości.

Chcesz mieć swoją broń? Do dzieła!

W Polsce posiadanie broni wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia, które jest wydawane przez policję, ale proces wyrabiania pozwolenia zaczyna się poprzez uczestnictwo w strukturach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Każda osoba chcąca posiadać broń do celów sportowych musi zapisać się do klubu strzeleckiego w strukturach PZZS, zdać egzamin na patent strzelecki, wyrobić licencję zawodniczą i dopiero po tym etapie można składać wniosek o wydanie pozwolenia na policji. Ważna informacja jest taka, że broń sportowa to taka sama broń jak bojowa, z tą różnicą, że broń sportowa nie ma opcji ognia samoczynnego.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu patentu strzeleckiego i licencji zawodniczej jest uzyskanie pozytywnej opinii psychologa oraz lekarza ogólnego, potwierdzającej brak przeciwwskazań do posiadania broni. Ostatnim etapem jest złożenie podania i kompletnych dokumentów (m.in. badania lekarskie i dokumenty potwierdzające przynależność do PZSS, posiadanie patentu i licencji zawodniczej) do odpowiedniego Wydziału Postępowania Administracyjnego Policji i oczekiwanie na decyzję. Pozytywna decyzja o wydaniu pozwolenia jest uzależniona od oceny potrzeby posiadania broni - jako sportowiec należący do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego masz obowiązek startować w zawodach strzeleckich, aby WPA nie cofnęła pozwolenia na broń sportową. Chęć i tym samym potrzeba startów w zawodach jest właśnie tą "uzasadnioną potrzebą" - nic nie musz wymyślać. Jeśli wszelkie formalności są spełnione, policja ma obowiązek wydać pozwolenie.

Aby uzyskać pozwolenie na broń sportową, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, osoba ubiegająca się o pozwolenie musi mieć ukończone 21 lat oraz nie być karana za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu, porządkowi publicznemu, wolności seksualnej, wyrządzenie szkody majątkowej lub przestępstwa skarbowe. Policja dodatkowo przeprowadza podstawowy wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania ( raczej nie pukają do sąsiadów i nie zadają niewygodnych pytań). Kwestia karalności często spędza sen z powiek osobom chcącym ubiegać się o pozwolenie, ale zgodnie z polskim prawem zatarty wyrok oznacza, że dana osoba nie jest karana. Innymi słowy, nawet jeśli byłeś skazany prawomocnym wyrokiem i jest on już zatarty, to masz prawo ubiegać się o pozwolenie na broń.

Ten cały proces jest naprawdę prosty i bezproblemowy, we wszystkim pomogą osoby decyzje w klubach sportowych. Naprawdę nie ma powodu do obaw...

Wszyscy uczestnicy naszych szkoleń mogą zapisać się do naszego zaprzyjaźnionego klubu strzeleckiego TOP GUN i rozpocząć proces wyrabiania pozwolenia na broń. Warto pamiętać, że posiadanie broni wiąże się z dużą odpowiedzialnością i potrzeba posiadania odpowiednich umiejętności, dlatego przed podjęciem decyzji o uzyskaniu pozwolenia warto dokładnie przemyśleć, czy jest to tylko kaprys czy faktyczna potrzeba.

Do zobaczenia na strzelnicy!

Fajne? Podziel się

Porozmawiajmy

To kontakt na skróty - wpisz swój numer telefonu w polu obok i wciśnij “zadzwoń” - a połączysz się bezpośrednio z Mateuszem. Bez zbędnego pisania maili i czekania na odpowiedzi.

Dzięki! Odezwiemy się do Ciebie szybciej, niż myślisz. Miłego dnia!
Pudło!  Spróbuj ponownie.

Czytaj dalej

Zobacz inne artykuły z bazy cywila. Im więcej wiesz, tym bardziej jesteś sprawczy!

szantaż bronią. Civil Response szkolenia
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent nec orci at nulla consequat congue ut no
Cras sit amet velit id nulla tempus dictum sit amet eu nisi. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec eu felis at