Czym jest bezpieczeństwo osobiste?
Strzelanie i walka wręcz to tylko polowa drogi do bycia bezpiecznym i przygotowanym. Ważniejsze niż umiejętności czysto fizyczne jest zdolność do wykrywania zagrożeń zanim będzie zbyt późno na rekację. Zaczynamy z seria krótkich artykułów na temat świadomości i obserwacji otoczenia
Tym krótkim wpisem ruszamy z mini serią poradników bezpieczeństwa osobistego.
Zaczniemy od świadomości sytuacyjnej - filaru bezpieczeństwa osobistego.
Każdy z nas słyszał o czytaniu ze zrozumieniem, każdy z nas też doświadczył mgły mózgowej w większym lub mniejszym stopniu. Czy zdażyło się wam przeczytać kilka kartek w książce i zupełnie nie pamiętać co na nich było? A może spacerując nagle dochodziliście do mniejsza docelowego, ale zupełnie nie pamiętając drogi, będąc zaskoczonym że już jesteście na miejscu? Tak samo jest z rzeczywistością nas otaczająca, możecie być jej aktywnymi obserwatorami lub nieświadomymi uczestnikami. „ Bycie tu i teraz” daje nam możliwość wcześniejszej reakcji na zagrożenie, podjęcia inicjatywy, powoduje że nie jesteśmy zaskoczeni a to już połowa drogi do sukcesu. Świadoma obserwacja pozwala nam na działanie zanim będzie zbyt późno na reakcję.
Jak poprawić swoje zdolności świadomej obserwacji?
Musicie umieć trafnie oceniać poziom zagrożenia i dobierać do niego poziom swojej czujności i obserwacji. Będąc w domu możemy sobie pozwolić na rozluźnienie i brak czujności, przerzucanie rellesow na Instagramie przez 30 minut bez przerwy, ale spacerując po ulicy już nie do końca. Przyznacie, że jest cała masa ludzi spacerujących po ulicy jak zombi i zastanówcie się jakie oni mają możliwości wykrywania i zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom?a więc pierwszym krokiem do poprawy naszego bezpieczenstwa na co dzień jest zwiększenie poziomu naszej świadomości otoczenia na co dzień. Obserwacje trenujemy dokładnie w ten sam sposób co każda inna czynność. Dla przykładu weźmy backhand z tenisa, aby wykształcić dobry ruch musimy go powtarzać wielokrotnie do wykształcenia “pamięci mięśniowej” a tak naprawdę do wytworzenia nowych ścieżek neuronowych. Tak! Nasz mózg potrafi wytworzyć nowe połaczenia neuronowe i uczyć się nowych rzeczy, wystarczy sytematyczność. Aby systematycznie zwiększać swoją czujności i ilość zbieranych informacji ( więcej informacji - szybsze i trafniejsze decyzje) i dostrzegać zagrożenia należy wprowadzić do swojej codziennej rutyny zadania obserwacyjne - proste zabawy umysłowe. Najprostszym sposobem aby zacząć jest ustanowienie nowych POI ( point of interest) czyli punktów naszych zainteresowań, niech to będzie coś co normalnie cię nie interesuje, może jakaś konkretna marka samochodu w konkretnym kolorze, kapelusze lub osoby noszące plecaki. Nie ma znaczenia czego poszukujesz w otoczeniu ważne tego szukasz i ze zmuszasz swój kark/ oczy / umysł do działania i ciągłej obserwacji. W ten sposób uczyć się chodzi z podniesioną głową i skanować otoczenie. Będziesz widział więcej, będziesz rozumiał lepiej i reagował szybciej.
Nie jest naszym zadaniem wyszukiwać zagrożeń, to buduje paranoję. Naszym celem jest widzieć i rozumieć więcej z otoczenia. Wystarczy aby nasz umysł dostawał informacje a całą resztę zrobi za nas. Wyszuka anomalię i poinformuje nas że coś jest nie tak jak być powinno
Powodzenia!
Why don’t we call?
Why wait for an email response? Enter your phone number and hit "call" to speak directly with Mateusz. Let's cut the chase and get in touch!